poniedziałek, 3 stycznia 2011

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie

Łysogóry, najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich, najczęściej kojarzy się z sabatem czarownic. Moło komu kojarzy się z jaskiniami, skalnymi rumowiskami , Puszczą Jodłową , Śladami po dinozaurach, pogańskim miejscem kultu, starożytnym wytopem żelaza , kopalniami miedzi i srebra , z ruinami zamków .


Są to najstarsze góry w Polsce i jedne z najstarszych w Europie!


Na skraju Łagowa -miasta oddalonego o 30 km od Kielc ,na wysokiej skarpie znajduje się trójkątne wejście do Jaskini Zbójeckiej. Podania łączą ją z postrachem okolicy - zbójem Madejem. Jedną z ciekawszych części 160-metrowych podziemnych korytarzy jest Madejowe Łoże. Przez spory korytarz sączy się światło skąpo oświetlając dostępną dla turystów Salę Dużą. Nad nią znajduje się Sala Naciekowa pełna skalnych draperii, stalaktytów, stalagmitów i kolumn, lecz aby się do niej dostać, trzeba mieć specjalistyczny sprzęt do eksploracji jaskiń.


Zimą 15 km szlaku z Łagowa do Nowej Słupi to może być dobry dystans na narty biegowe. Nowa Słupia powstała ok. II wieku p.n.e., przez 1200 lat działał w niej największy kombinat hutniczy starożytnej Europy.Podobnie było niemal w całych Górach Świętokrzyskich, gdzie odnaleziono ok. 300 tysięcy piecowisk. Pozostałości po dymarkach -dziesiątki kloców żużlu zabezpieczono w Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Jak wyglądał ówczesny piec hutniczy i jak przerabiano w nim rudę darniową na metal najlepiej zobaczyć podczas wrześniowych Dymarek Świętokrzyskich, gdy hutnicy w tradycyjnych strojach topią żelazo i kują póki gorące. A dookoła wre zabawa: walczą zastępy wojów, odprawiane są gusła i obrzędy, trwają tańce dawne i ludowe, występują artyści, stragany uginają się pod pamiątkami z regionu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz